10 parimat riiki, kus on 2020. aastal halvim Interneti-tsensuur

Kas soovite teada, millistes riikides on 2020. aastal kõige halvem Interneti-tsensuur? Vaata enam. Vabadusmaja ja piirideta ajakirjanike kogutud uuringute põhjal oleme koostanud nimekirja kümnest halvimast riigist, mis puudutab internetivabadust.


Esikümnesse kuuluvad 2018. aastal halvima Interneti-tsensuuriga riigid

10 parimat riiki, kus on 2020. aastal halvim Interneti-tsensuur

Kui plaanite kolida või reisida mõnda selles loendis nimetatud riiki, soovitame tungivalt kasutada Interneti-tsensuurist kõrvalehoidmiseks VPN-i ja seal veebi sirvides anonüümseks jääda.

10 parimat riiki, kus Interneti-tsensuur on 2020. aastal halvim – kiire ülevaade

  1. Hiina
  2. Süüria
  3. Etioopia
  4. Iraan
  5. Kuuba
  6. Usbekistan
  7. Vietnam
  8. Saudi Araabia
  9. Pakistan
  10. Bahrein

Interneti-tsensuur aastal 2020 – mis toimub kogu maailmas?

Mõlema piirideta ajakirjaniku ja Freedom House’i teatel on kogu maailmas Interneti-vabadus langenud. See langus pole midagi uut. Tegelikult on see seitsmes aasta järjest, kui ülemaailmne Internetivabadus on astunud sammu tagasi.

Nüüd tsenseerib enamik riike internetist osa sisu, et edendada oma kodanikele turvalisemat veebikogemust. Enamik riike blokeerib ebaseadusliku sisuga veebisaite, isegi kui neid peetakse tasuta ja mõjuval põhjusel. Teised riigid näevad aga Internetti kui “ohtlikku” tööriista, millele kodanikel ei peaks olema täielikku juurdepääsu.

Miks tsenseerida Internetti?

Allpool esitatud loendis võite märgata seda, et kõik need blokeerivad inimõiguste organisatsioonidega seotud veebisaite. Miks? Lihtne. Nendel veebisaitidel on võimalus õpetada, millised on põhilised inimõigused. Kui riik blokeerib need saidid, kuidas tunnevad selle kodanikud ära inimõiguste rikkumised??

Teine levinud tsensuuripraktika on blokeerida saidid, mis propageerivad poliitilisi vaateid, mis on riigikorrale otse vastu. Nagu esimese ühise bloki puhul, on ka nendel veebisaitidel võimalus näidata, mis on valesti valitsevas poliitilises kliimas riigis. Aktivistidel, ajaveebidel ja ajakirjanikel ei ole platvormi, kus arutada oma riigi valitsuse lahkarvamusi. Nii palju, et kui sotsiaalmeediaplatvorme ei keelata, jälgitakse neid tugevalt. Samad rakendusalad hõlmavad ka e-kirju ja isiklikku suhtlust veebis. See edendab nende riikide kodanike ja elanike enesetsensuuri kultuuri.

Teisisõnu kasutatakse 2929. aasta Interneti-tsensuuri teabe kontrollimiseks obstruktiivse režiimiga riikide kodanikele. Ilma selle teabeta saavad need valitsused kontrollida, mida ja kuidas nende kodanikud arvavad.

Mõtle selle üle. Kui te ei tea, mis demokraatia tegelikult on, kuidas saate seda oma valitsuselt nõuda? Kui kontrollite inimeste teabeallikat, saate kontrollida, kuidas nad ümbritsevat maailma näevad.

Lugege edasi, et saada teavet kümne parima riigi kohta, kus maailmas on 2020. aastal kõige halvem Interneti-tsensuur.

10 parimat riiki, kus on 2020. aastal halvim Interneti-tsensuur

Siin on riigid, kelle hinnangul on võrgus kõige halvem regulatsioon ja tsensuur:

Hiina

Kui olete kuulnud Hiina suurest tulemüürist, võite oodata, et see riik on number 1 kõige tsenseeritum riik maailmas. Internet on Hiinas drastiliselt erinev kui kuskil mujal. Hiina valitsus ei blokeeri mitte ainult ühtegi kommunistlikule režiimile vastanduvat veebisaiti, vaid ka kõiki saite, mis reklaamivad seda, mida nad nimetavad “lääne” mentaliteediks. Facebook, Instagram, Snapchat ja Twitter on Mandri-Hiinas kõik blokeeritud, kuna kardavad kehtestada rahvale globaalsemat mentaliteeti. Valitsus blokeerib ka VoIP-rakendused, nagu WhatsApp ja Skype, et nende kodanike suhtlust oleks lihtsam jälgida. Riik vangistab, hukab ja keelab režiimi vastu võitlevad aktivistid, ajaveebid ja ajakirjanikud. Inimõigusorganisatsioonidega tegelevad veebisaidid on Hiina Internetis muidugi juurdepääsematud.

Sellele kõigele lisaks on Hiina tulemüür tõhusalt blokeerinud ka tavalised tööriistad, mida inimesed nendest piirangutest möödahiilimiseks kasutavad. Puhverserverid ja VPN-id on riigis enamasti juurdepääsematud. Nii palju, et Hiina arendajad pidid looma täiesti uue tööriista, et neist tsensuuridest mööda pääseda, ilma et neid tabataks.

Süüria

Ehkki Süüria ei ole veel Hiina-sugust üleriigilist tulemüüri juurutanud, on see endiselt 2. halvim Internet maailmas. Nii Süüria valitsus kui ka Islamiriik jälgivad võrgusuhtlust, sotsiaalmeediat, ajaveebisid ja liiklust üldiselt. Sarnaselt ülejäänud nimekirjaga on riigisiseselt ligipääsmatud inimõiguste organisatsioonide, poliitilise aktivismi ja igasuguste valitsusvastaste tundmustega tegelevad veebisaidid.

Selle lisamiseks katkestab Süüria valitsus regulaarselt täielikult juurdepääsu Internetile. Teisest küljest ei ole Islamiriigi kontrolli all olevad alad palju paremad. Nagu Süüria režiimi puhul, piirab IS ka sõjaliste arengute põhjal juurdepääsu Internetile. Süüria telekommunikatsiooni infrastruktuur on Lähis-Idas halvim ja sõja jätkudes see halveneb.

Etioopia

Etioopia pole riik, mida paljud inimesed eeldaksid, et nad tõusevad 2018. aastal halvima Interneti-tsensuuriga riikide edetabelis kõrgele kohale. Etioopia tsensuur põhineb rohkem Interneti-juurdepääsu puudumisel kui blokeerimisel ja filtreerimisel.

Valitsus jälgib Internetti tähelepanelikult tänu sellele, et kogu Etioopia piirkonnas on ainult üks ISP. Valitsus jälgib ja vaatab regulaarselt oma kodanike suhtlust, sealhulgas nende isiklikke e-kirju. See keelab ka kõik veebisaidid, millel on valitseva partei suhtes opositsioonilised vaated. Sarnaselt teiste selle loendi riikidega piirab Etioopia juurdepääsu inimõigusorganisatsioonidele ja rahvusvahelistele digitaalsete õiguste saitidele.

Etioopia valitsus kasutab blokeeritavate saitide valimisel ka märksõnakeeldu. See tähendab, et mõnikord satuvad kahjutud mittepoliitilised veebisaidid ka tsensuuri. Sellisena ei saa kuidagi teada, millised veebisaidid on konkreetsel hetkel blokeeritud. Etioopia valitsus ei ole seni avaldanud juurdepääsematute veebisaitide ametlikku nimekirja.

Iraan

Ehkki Iraan maandus meie nimekirjas 4. kohal, on oluline märkida, et tsensuuriseadused riigis on viimasel ajal paranenud. See paranemine põhineb Interneti kättesaadavuse suurenemisel ja kiirusel, mida vabariik on viimase kahe aasta jooksul näinud. Sellest hoolimata tsenseerib Iraan endiselt tugevalt oma internetti. Tegelikult julgustab Iraan oma kodanikke kasutama mitmesuguste vahendite abil tugevalt jälgitavat riiklikku Interneti-võrku SHOMA.

Üks võimalus, kuidas valitsus julgustab selle sisevõrgu kasutamist, on muuta see taskukohasemaks. Iraanlased peavad globaalse interneti kasutamiseks lisamakse maksma, tegeledes endiselt valitsuse kehtestatud piirangute ja määrustega.

Inimõigusorganisatsioonide ja veebiaktivismiga seotud veebisaitide blokeerimise kõrval on Iraanis blokeeritud sellised sotsiaalmeedia platvormid nagu Facebook, YouTube ja Twitter. Telegram ja Instagram on Iraani ökosüsteemis laialdaselt esindatud ning seetõttu jälgitakse neid tugevalt. VPN-id on iraanlaste jaoks väga populaarsed tööriistad, kuid nende juurdepääsu võib mõnikord piirata.

Kuuba

Kuuba on Ladina-Ameerikas kõige vähem ühendatud riik. Tegelikult sai mobiilne internet alles hiljuti saadaval väheste valitud kuubalaste jaoks. Praeguseks on koduühendused kogu saarel endiselt haruldased, kas siis, kui ühendus ei nõua ühenduse heakskiitu või kui selline ühendus on kallis.

Kuuba valitsus jälgib ja filtreerib veebisisu, eriti valitsuse eriarvamuste ja antikommunistlike ideedega seotud sisu. Peamine põhjus, miks Kuuba on 2020. aastal Interneti-tsensuuri järgi viiendaks halvimaks riigiks, on riigis Interneti-ühenduse puudumine. Juurdepääs mobiili- ja kodusele internetile on haruldane, kuna neile teenustele pääsevad juurde vaid valitsuse nõusolekul kodanikud. Kuuba valitsus sunnib oma kodanikke kasutama hõlpsasti jälgitavat sisevõrku. Isegi see teenus moodustab peaaegu 10% Kuuba keskmisest kuupalgast tunni väärtuse ühenduvuse eest.

Usbekistan

Usbekistan, kuigi see piirab endiselt Interneti-ühendust ja juurdepääsu, võib olla tsensuuri osas reformide suunas.

Vaatamata sellele kuulub riik endiselt 2020. aastal kümne suurema hulga riikide hulka, kus Interneti-tsensuur toimub. Usbekistani ametivõimud piiravad juurdepääsu sisule, mis on võimuloleva erakonna vastu. Usbekistani sotsiaalküsimustega tegelevad veebisaidid on samuti tugevalt filtreeritud ja piiratud. Kuigi sotsiaalmeediaplatvorme nagu Facebook, YouTube ja Twitter pole riigis keelatud, edendab valitsus tungivalt nende Usbeki kolleegide kasutamist. Suuremahuline filtreerimine ja jälgimine sotsiaalmeedia lehtedel on enamiku Usbekistani Interneti-kasutajate jaoks kehtestanud enesetsensuuri.

Vietnam

Vietnami Interneti-kättesaadavus on viimastel aastatel märkimisväärselt paranenud. Hoolimata sellest, tsensuuri, sisu filtreerimise ja kommunikatsiooni jälgimise keskkond tõstis Vietnami endiselt selles loendis seitsmendaks riigiks. Vietnam blokeerib regulaarselt sotsiaalse meedia platvorme, nagu Facebook ja Instagram, ilma selgituseta.

Valitsusvastaste tunnetega sisu pole riigis pidevalt saadaval. Vietnami määruste juures on aga kõige huvitavam keskenduda nii sotsiaalse kui ka poliitilise sisu piiramisele. See soodustab ajakirjanike, ajaveebide pidajate ja kogu sotsiaalmeedia kasutajate vahelist enesetsensuuri keskkonda.

Saudi Araabia

Saudi Araabia järgib keelatud keskkonda rangemat internetikeskkonda. Sotsiaalmeedia platvormid nagu Facebook, Instagram ja Twitter on SA-s saadaval. Kuid valitsus reguleerib nende platvormide sisu rangelt. Ajakirjanikud, ajaveebide pidajad ja kodanikud rakendavad nii poliitikas, religioonis kui ka kuninglikus perekonnas ranget enesetsensuuri. VoIP-teenused on riigis blokeeritud, ehkki nende blokeeringute põhjendus on pigem telekommunikatsiooni monopoliseerimine kui miski muu.

Saudi Araabia blokeerib regulaarselt veebisaite, mida ta peab kahjulikuks, ebaseaduslikuks, islamivastaseks ja solvavaks. Autoriõigusega kaitstud materjale levitavad saidid, nagu näiteks Piraadi laht, pole samuti juurdepääsetavad. Saudi Araabia Interneti-teenuse pakkujad keelavad ka veebisaite ja sotsiaalmeedia lehti, kus arutatakse inimõigusi ja opositsioonilisi poliitilisi organisatsioone. Vaatamata kõigele on Saudi Araabia võimud blokeeritud sisu ja veebisaitide osas väga läbipaistvad. Paljud Saudi Araabia Interneti-kasutajad kasutavad globaalsele Internetile juurdepääsu saamiseks VPN-e, ehkki ainult kõrgema astme VPN-id suudavad riigi piirangutest mööda minna. Saudi Araabia blokeerib Torit siiski.

Pakistan

2016. aastal võttis Pakistan vastu elektrooniliste kuritegude tõkestamise seaduse, mis laiendas valitsuse võimalusi vangistada Pakistani internetikasutajaid riigi kohtusüsteemi, sõjaväe ja üldise islami kriitika eest. Sotsiaalmeedia platvormid, nagu Facebook ja Twitter, seisavad ülaltoodud kriteeriumide alusel regulaarselt keeldude ees. Riik jälgib regulaarselt opositsiooniliste protestide teated, sedavõrd, et paljudel rahumeelsetel meeleavaldustel on meedias kajastatud puudust.

Valitsus blokeerib mobiilse interneti sageli kogu riigis ega võimalda paljudes Pakistani maapiirkondades ja lääneosas Interneti-ühendust. Samuti blokeeritakse regulaarselt Pakistani opositsioonilistele erakondadele kuuluvad saidid ilma selgitusteta nende blokeeringute jõustamise kohta. Pärast mitmeid sõltumatute blogijate arreteerimisi hakkasid ajakirjanikud, ajaveebide pidajad ja ka kodanikud järgima rangeid enesetsensuuri tavasid. See ilmneb kõige selgemalt sotsiaalse õigluse, poliitilise opositsiooni või islamivastase hoiakuga seotud teemadel.

Bahrein

Bahrein võib kiidelda mõne parima Interneti-leviku ja kiirusega maailmas, kuid valitsus on teinud suuri edusamme veebis eriarvamuste mahasurumiseks. Šiiitide vähemuste juhte ja erakondi soosivad veebisaidid ja sisu on regulaarselt filtrite ja keeldude all. Samuti filtreerib ja keelab valitsus perioodiliselt šiiitide vähemuse ja selle juhtide soodsaid veebisaite ja sisu. Tegelikult ei olnud šiiitide linnas Dirazis, mis tegeleb Interneti-liikumiskeelega tänapäevani, täielikult juurdepääsu Internetile tervikuna..

Bahreini valitsus blokeerib pidevalt opositsiooniparteide veebisaite ja sotsiaalmeediaplatvorme. Uudiste turustusvõimalused peavad saama Bahreini massimeedia direktoraadi nõusoleku, et jagada uudiseid nende veebisaitidel ja sotsiaalmeedia lehtedel. Hea uudis on see, et VPN-id ja puhverserverid on Bahreinis endiselt kasutamiseks saadaval, kuna valitsus pole suutnud nende tööriistade blokeerimiseks piisavalt tugevat tulemüüri jõustada..

Ebamõistlikud mainimised:

Siin on riigid, kes ei jõudnud esikümnesse, kuid väärivad mainimist kummalgi viisil:

 1. Araabia Ühendemiraadid
 2. Egiptus
 3. Venemaa
 4. Tai
 5. Gambia
 6. Türgi

10 parimat riiki, kus Interneti-tsensuur on 2020. aastal kõige halvem – lõplikud mõtted

Teil on see olemas – kümme halvimat riiki Interneti-tsensuuri jaoks aastal 2020. Pange tähele, et Põhja-Korea pole selles nimekirjas saadaval, kuna ta on muust maailmast võõrandunud. Vastasel juhul oleks see üldiselt Interneti halvim riik number 1. Nagu ikka, soovitame teil, kui plaanite kolida mõnda nendesse riikidesse, võtta kasutusele vajalikud ettevaatusabinõud oma turvalisuse ja privaatsuse tagamiseks veebis. Nendes riikides leiduvatest piirangutest möödahiilimiseks võite kasutada usaldusväärset VPN-teenuse pakkujat, näiteks ExpressVPN-i. Samuti saate mööda minna ülalnimetatud valitsuste jälgimis- ja jälgimispraktikast.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map