Kuidas kontrollida lingi ohutust?

Külastage mis tahes veebisaiti ja sellel on mitu linki – isegi sellel lehel, mida praegu loete. Vaadake ringi ja sellel on mitu klõpsatavat. Ehkki lingid võivad olla köitvad ja panna inimesed lisateabe saamiseks alati neile klõpsama, kas need on teie klõpsamist siiski väärt? On klõpsamise komplekte, mis lubavad teile meelelahutuslikku artiklit, kuid sisaldavad üldjuhul eksitavat teavet. Kuid klikibatid pole kahjulikud. Siin räägime linkidest, mis võivad teid viiruste ja pahatahtlike elementidega veebisaitidele suunata. See põhjustab teie isikuandmete turvalisuse ohtu ja võib põhjustada ka identiteedivargust. Seetõttu on alati oluline enne nende klõpsamist kontrollida kahtlasi linke.


Kuidas kontrollida lingi ohutust?

Kuidas kontrollida lingi ohutust?

Kes loob kahjulikke linke ja miks?

Nende pahatahtlike linkide taga on inimesed, kes on veebispetturid, keda tuntakse rohkem häkkeritena. Üldiselt postitavad nad andmepüügilinke võrgus ja proovivad inimesi petta. Mõnikord käivitab kahtlasele lingile klõpsamine allalaadimisprotsessi, ilma et oleksite sellest isegi teadlik. See võib põhjustada näiteks pahavara installimise teie seadmesse.

Kui olete kunagi e-kirja saanud, et olete loteriiga võitnud, on tõenäoline, et see oli õngevõtmise e-kiri, millega üritatakse hankida teie andmeid või raha. Otsige krediitkaardiettevõtete või pankade e-kirju. Kui e-kiri küsib teie isiklikku teavet või palub teil klõpsata kahtlasel lingil, võib see lihtsalt olla pettuse e-kiri.

Kuidas saate teada, kas link on ohutu?

Lingi ehtsuse hindamisel on mitmeid viise.

Loe domeeninime

Kui väidetavalt pärineb teie pangast e-kiri ja link viib teid mõnele muule veebisaidile, mis pole teie panga ametlik veebisait, käsitlege seda punase lipuna. See võib lihtsalt olla andmepüügikatse. Kui teie panga veebisait on https://www.bankofamerica.com/, kuid link viib teid aadressile https://www.bankofamerica.wordpress.com/ (ainult näide), siis ärge seda klõpsake. See on ilmselgelt võlts veebisait.

Ehkki võite lugeda URL-i esimest osa ja arvata, et see on ehtne, on oluline kogu URL korralikult läbi lugeda. Mõned andmepetturid asendavad kasutajaid segadusse 1 tähega “I” ja 0 tähega “o”. Näiteks võivad nad suunata teid aadressile https://bank0famerica.com/. Pidage meeles neid väikseid üksikasju, kui teid suunatakse e-kirjast välisele lingile.

Hõljutage kursorit lingi kohal

Kui liigute mõne lingi kohal, pange tähele ekraani vasakpoolset alumist nurka. See kuvab seal lingi URL-i. Kontrollige selle osa URL-i ja lugege URL täielikult, et veenduda, et teid ei suunata ümber pahavara veebisaidile.

Kui te pole veebisaidi osas kindel, kopeerige URL ja otsige seda Google’ist. Parimad tulemused aitavad teil teada saada, kas URL on tõeline või mitte.

Kontrollige e-kirja päist

Paljud e-posti pakkujad lühendavad e-kirja saamisel päist. Päise laiendamisel näete siiski päise kõiki üksikasju. Üksikasjade lugemiseks laiendage kindlasti päist. Kui arvate, et te ei tea e-kirja saatjat, siis ärge klõpsake e-kirja linkidel.

Võite saada ehtsa e-kirja. Kui te ei tea e-kirja saatjat, võib see olla lihtsalt pettuste e-kiri.

Kontrollige HTTPS-i

Mis tahes usaldusväärse pangandus- või finantsveebisaidi või e-poe kaupluse URL-is on alati HTTPS ja mitte kunagi HTTP-d. Kui kontrollite URL-i, veenduge, et otsite aadressiribal pärast http-i olevat tähte „s”.

Kui näete HTTPS-i, näitab see aadressi ees ka väikest turbaluku ikooni. See tähendab, et veebisait on turvaline ja teie veebisaidil jagatavad üksikasjad on turvalised.

Kuigi HTTPS-i olemasolu URL-is ei taga saidi ehtsuse täielikku garantiid, on HTTP kindlasti kindel, et veebisait on võlts. Kuna finantssaidid kasutavad täielikke ohutusstandardeid, on nende URL-is HTTP-d.

Kui veebisaidi URL-is on HTTPS, kuid veebisait pole turvaline, kuvatakse brauseris hoiatusteade, et veebisaidi aadress ei vasta selle sertifikaadile. Parim panus ohutuse tagamiseks on hoolikalt lugeda URL ja alles seejärel liikuda selle veebisaidiga, mida soovite külastada.

Ärge kinnitage oma andmeid e-posti teel

Kõik pangad, krediitkaardiettevõtted ja muud finantsasutused teevad selgeks, et nad ei küsi kunagi teie isiklikke andmeid e-posti või telefoni teel.

On väga ebatõenäoline, et teie pank või e-kaubanduse veebisait kunagi palub teil oma elutähtsat teavet e-posti teel kinnitada. Tavaline nüanss finantsteabe ja pangakonto andmete saamiseks on e-kiri saadetise üksikasjadega ja palub teil saadetise saamiseks mõned üksikasjad kinnitada..

Hoiduge ka pankade e-kirjadest, mis väidavad, et teie kontol on ebaharilikku tegevust ja peate oma parooli kinnitama. Kui olete kunagi sellist meilisõnumit saanud ja olete segaduses, küsige probleemi kohta alati telefoni teel konkreetse ettevõtte käest.

Mis saab lühendatud linkidest?

Internet on muutunud ruumi säästmiseks ja lühikeste lausete kirjutamiseks. On mitmeid URL-i lühendamise teenuseid (näiteks Bit.ly), mis vähendavad URL-i tähemärke, muutes need lühemaks sõnajadaks.

Mis siis, kui teie e-posti link viib teid lühendatud URL-ile? Nende kohal hõljutades ei kuvata veebisaidi kohta kasulikku teavet. Selle lühikese lingi ümbersuunamise URL-i teadasaamiseks võite kasutada eelvaate funktsiooni.

Kleepige lühendatud link oma brauserisse ja pange pärast seda märk „+”. See aitab teil saada asjakohast teavet veebisaidi kohta, mida soovite külastada. Lühendatud linkide kohta saate teada ka kolmandate osapoolte veebisaite. Võite proovida veebisaiti www.getlinkinfo.com, et leida üksikasju selle lingi kohta, mida külastate.

Vaadake, kuidas teie poole pöördutakse e-kirjas

Andmepüügimeilid on tavaliselt suurema pettuse osa ja seega massitooted, mis tähendab, et neil on ühiseid asju. Üks on see, et paljud pettuste e-kirjad algavad sõnaga “hea klient” või “hea kasutaja”, selle asemel et teie nime tegelikult kasutada. Nad võivad isegi pöörduda teid @ -märgi ees oleva e-posti aadressi järgi. Kui märkate seda oma e-kirjas, tuleks teid hoiatada, et midagi on valesti.

Ärge alistuge hoiatustele, tähtaegadele ja ohtudele

Ärge kiirustage sellel lingil klõpsama ainult seetõttu, et meilisõnumi saatja teid hoiatas või ähvardas. Tõenäoliselt on ka hoiatus võlts ja nad lihtsalt üritavad sinult raha saada. Kui näete tähtaega või hoiatust, on hea indikaator, et link viib andmepüügikatse juurde. Kiusatuse kasutamine või ebaharilikult köitev pakkumine on samuti pettuste näitajad. Veenduge, et teie seadmesse oleks installitud viirusetõrjeprogramm. Hoidke oma viirusetõrjetarkvara ka alati värskendatud. Viirusetõrjerakenduste abil saab tuvastada paljusid pahatahtlikke linke ja programme.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map