Viie silma jälgimine – valitsused ei soovi teie andmeid hankida

Nüüd on üldteada fakt, et kogu maailma valitsused soovivad teie veebitegevustesse kaasata. Veebijärelevalve on ohjeldamatu ja föderaalvõimud ei hooli kasutaja privaatsusest üldse. Igal riigil on oma agentuur või programm, mis teeb järelevalvet. Mõnikord võivad riigid moodustada rühma, kes viiksid seire- ja nuhkimistoimingud täiesti uuele tasemele. On hirmutav mõelda, et midagi sellist võib juhtuda, ja veelgi hirmutavam on mõista, et see tegelikult juhtub. Siin arutame 5 silma, 9 silma ja 14 silma. Need on eri riikide valitsuste vastastikused kokkulepped. Keskmise Interneti-kasutajana on see teadmine teile oluline, et saaksite kaitsta oma andmeid nende nuhkimise eest.


Mis on viie silmaga riikide nimekiri?

Mis on viie silmaga riikide nimekiri?

Mis nende programmidega edasi saab??

Erinevad valitsused kogu maailmast on teinud koostööd, et kokku tulla ja jälgida oma kodanikke ning jagada neid andmeid oma organisatsiooni teiste valitsustega. See aitab neil üksteiselt luureandmeid koguda ning aitab neil kõrvale hoida nuhkimisvastastest ja privaatsust toetavatest seadustest. Selliseid “Silmade” rühmi on palju ja nende tuum asub viies riigis, mida tuntakse Viie Silma all.

See kõlab kohutavalt ja on pigem vandenõuteooria, kuid Five Eyes on väga tõeline. See on luure liit ja on avalikkusele avatud.

Viie silmaga riikide nimekiri

Need viis riiki on loonud liidu viie silma all:

 • USA
 • Suurbritannia
 • Kanada
 • Austraalia
 • Uus-Meremaa

Viie silma lepingut nimetati varem UKUSA lepinguks. See leping on eksisteerinud mitu aastakümmet ja pärineb külmast sõjast. Suurbritannia ja USA avaldasid lepingu täieliku teksti 2010. aastal avalikult. See oli ajalooline käik ja seda nimetati külma sõja kõige olulisemaks dokumendiks.

Ehkki leping on tõesti vana, praktiseeritakse seda endiselt ja jälitustegevuse fookus on nihkunud füüsiliselt digitaalsele. Valitsus jälgib kõiki teie veebitegevusi. Lepingu teksti leiate siit.

Üheksa silmaga riiki

See leping hõlmab viite silmaga riike ja neid:

 • Taani
 • Norra
 • Prantsusmaa
 • Holland

Need on maakonnad, kes ühinesid UKUSA lepinguga kolmandate osapooltena. Ehkki Viie Silma riigid suunavad neid oma luureandmete hulka, saavad nad sellest kasu. Viie silmaga riikide abiga koguvad nad teavet oma kodanike kohta.

Neliteist Eyes riiki

Need on riigid, kellega on sõlmitud leping Nine Eyes, pluss:

 • Saksamaa
 • Hispaania
 • Rootsi
 • Itaalia
 • Belgia

Need 14 riiki teevad koostööd oma kodanike ühise järelevalve korraldamiseks. Samuti luuravad nad sihtriike. Leping aitab valitsustel kõrvale hoida oma riigi privaatsusseadusi.

Näiteks kui USA valitsus ei saa juriidiliste probleemide tõttu oma inimesi nuhkida, laseb ta teisel riigil oma inimesi luurata ja kogub neilt andmeid. Nii et tehniliselt ei riku nad ühtegi seadust.

See on tõepoolest hirmutav olukord. Isegi kui teie valitsus väidab, et nad ei luura teid, võivad nad koguda teie andmeid mõne muu riigi luuramisoperatsioonide kaudu.

Kuidas saate kaitsta??

Teadmine, et kogu maailma valitsused soovivad teie andmeid hankida, võib olla pisut segamatu. Hea on see, et on olemas viise, kuidas kaitsta oma andmeid valedesse kätesse sattumise eest.

Lihtne viis selleks on VPN-i kasutamine. VPN krüpteerib teie andmed nii, et valitsus ei saa neid lugeda. VPN-i kasutamisel toimub teie andmete liikumine turvalise kanali kaudu. Lisaks on VPN-e ülilihtne kasutada.

See tehnika aitab teil liikuda ISP ja valitsuse järelevalve all ning teie andmed on kaitstud. Lisaks VPN-ide kasutamisele on teie andmete turvalisuse tagamiseks veel mõned võimalused. Siin on kõige populaarsemad valikud.

Krüpti oma suhtlus

Jälgimise vältimiseks peaksite veenduma, et kogu teie suhtlus on krüptitud, sealhulgas vestluse rakendused. Seal on palju turvalisi sõnumsiderakendusi, mida saate sel eesmärgil kasutada. Näiteks võite kasutada Signaali oma sõpradele sõnumite saatmiseks. See on tasuta rakendus, mis võimaldab teil saata ja vastu võtta krüptitud sõnumeid, mida saavad lugeda ainult teie ja teie sõber.

Teine laialt levinud rakendus Whatsapp on krüpteeritud, kuid see hoiab siiski teatud metaandmeid. Näiteks Facebook hoiab ja säilitab teavet selle inimese kohta, kellele te sõnumeid saadate.

Katke veebikaamera

On mitmeid häkkimisriistu, mis aitavad teil mobiiltelefonide või sülearvutite kaamerat kasutades silma peal hoida. Samuti saavad nad teie seadme mikrofoni häkkida, et teie vestlusi kuulata. Lihtne viis oma teabe kaitsmiseks on keelata mikrofon ja panna lint sülearvuti veebikaamerale.

Uuendage oma tarkvara

Veenduge, et teie seadmed oleks värskendatud uusimatele versioonidele. See on üks viis häkkimiskatsetest kõrvalehoidumiseks. Vananenud tarkvaraga mobiilseadmed satuvad suurema tõenäosusega ohtu. Sellised ettevõtted nagu Google ja Apple käivitavad regulaarselt värskendusi, et veenduda kõigi hiljutiste vigade eemaldamises ja aukude lappimises.

Kui teie telefoni ei värskendata, on sellel endiselt vanad nõrgad kohad. Lisaks seadme ajakohastamisele peaksite ka selle lukust hoidma ja kasutama tugevat parooli, mida pole kerge ära arvata.

Ärge saage nutitelerit (või turvake seda)

Nutitelereid, millel on hääljuhtimine, saab hõlpsasti jälgida või isegi häkkida. Tegelikult on olnud juhtumeid, kui teler kuulas vestlusi isegi pärast väljalülitamist. Keelake selle kuulamisfunktsioonid veendumaks, et teie nutitelerit ei rämpsusta teid. Kui te seda ei vaata, veenduge, et see on täielikult vooluvõrgust lahti ühendatud. Parim viis nutiteleri abil jälgimise vältimiseks on selle ostmata jätmine.

Viie silma jälgimine – järeldus

Ehkki valitsused saavad teha koostööd teie ühenduse luuramiseks, saate oma andmete üle siiski palju kontrollida. Võttes kasutusele mõned ettevaatusabinõud ja kasutades VPN-i, võite olla ohutu. Lihtsalt veenduge, et te ei sirviks liiga palju kaitsmata Internetti. Kõiki Interneti kaudu saadetud üksikasju saab teile kindlaks teha, kui te ei kasuta VPN-i.