Superküpsised – mis need on ja kuidas neid eemaldada

Miks on superkokkade jaoks lisatud eesliide „super”? Kas neil on rohkem šokolaadilaaste kui tavalistel? Mitte päris. Tegelikult on superkokkadel Internetis hoopis teine ​​tähendus ja tagajärg. Privaatsuse teadlikule kasutajale on need igal viisil keelatud. Brauseripõhistel küpsistel on peaaegu sama pikk ajalugu kui Internetil endal. Need lõi insener 1994. aasta paiku. Idee oli aidata e-kaubanduse veebisaitidel säilitada üksikute klientide ostukärusid. Kuid neid hakati peagi laialdaselt kasutama. Viimasel ajal toob uut tüüpi küpsis, mida pahatahtlikult nimetatakse superküpsiseks, sellega palju privaatsusprobleeme. Teatud ettevõtted nagu Verizon kasutavad neid palju. Nad jälgivad peamiselt teie tegevust, varastavad teie andmeid ja müüvad neid andmeid reklaamijatele. Veelgi hullem on see, et superkookisid on tõesti raske tuvastada ja kustutada.


Mis on superkokad?

Mis on superkokad?

Mida küpsised tegelikult teevad?

Põhimõtteliselt on küpsis teie sirvimistegevustest saadud andmebiti jääk. See andmebitt sisaldab teavet, et tuvastada teid hilisemal visiidil. Ilmselt pole keegi, kes väärtustab veebipõhist privaatsust, nende fänn. Lisaks saavad mõned küpsised käitumismustri isegi kaardistada, kontrollides järgmisi veebisaite. 

Mida teevad superkokad?

Küpsised on vähemalt põhimõtteliselt maitsvad toidud, mida saate veebisaitidelt. Need on valikulised ja saate need soovi korral kustutada. Superkokad on siiski kohustuslikud ja kui teil need olemas on, ei kavatse te nende jälgimisest pääseda. Loomulikult soovivad veebipõhised privaatsuse pooldajad, et ettevõtted tõmbaksid selle asja külge.

Kui me läheme üksikasjalikumalt, siis superkoogid pole tegelikult küpsised. Me ütleme nii, kuna neid ei laadita alla ega salvestata brauseritesse. Pigem kasutavad nad nn Unikaalsed identifikaatori päised või UIDH ja süstige teie võrku ühenduse kaudu. Põhimõtteliselt on UIDH mis tahes andmebit, mis muudab teie võrguühenduse kogu veebis ainulaadseks kvantiks.

Probleem tuli ilmsiks, kui FCC nõudis Verizonilt 1,35 miljoni dollari suurust trahvi inimeste jälgimise eest UIDH-põhiste supertoodete kaudu. Selle ilmutuse tõttu hakkas Access Now pakkuma võrguteenust nimega AIBT (kas mind jälgitakse?). Juurdepääs nüüd on MTÜ, kes soovib reklaamida tasuta ja avatud internetti.

Nende veebisait aitaks kasutajatel välja selgitada, kas nende mobiilsideoperaatorid neid jälitavad. Uuringute kohaselt jälgiti enam kui 15 protsenti kõigist kasutajatest, kasutades UIDH-põhiseid superküpsiseid.

Samal ajal selgus uuringust koguni üheksa mobiilsideühenduse pakkujat, kes kasutavad supertokke. Selline jälgimine on olemas kogu maailmas. Mobiiliettevõtted sellistes riikides nagu USA, Kanada, Mehhiko, Peruu, Venezuela, Hispaania, Holland, Maroko, Hiina ja India jne olid kasutajatele paigaldanud jälgimispäised..

Kas need asjad on tõesti halvad?

Mis tahes küpsiste abil jälgimine ei ole tehniliselt kahjulik. Kuid need kahjustavad teie privaatsust ja see võib olla veelgi ohtlikum kui mis tahes pahavara või viirus.

ISP-d on juba ammu teada, et nad kasutavad reklaamide paremaks reklaamimiseks superkokki. Kogutud andmeid saavad kasutada nii nad kui ka teised osapooled. Mõned kolmandad osapooled saavad isegi jälgimispäiseid üksi kätte saada. Seejärel võiksid nad andmeid kasutada kasutajatele suunatud reklaamide suunamiseks. Rääkimata sellest, et häkkerid võivad need andmed varastada, mis toob kaasa tohutu kaotuse.

Superkokad on andmekogumismasinad, mis jälgivad kõike, mida teete veebis. Lisaks on neil juurdepääs tavaliste küpsiste kogutud andmetele. Nii saavad nad hankida teie vahemäluid kui ka andmeid teie pistikprogrammide kohta. Nad saavad seda teha isegi pärast küpsiste kustutamist.

See on loomulikult väga murettekitav, kuna inimestel pole sellise jälgimise vastu võimalust pöörduda. Lisaks avab see usside purgi. Andmete lekked, valitsuste jälgimine ja küberkurjategijate kahjulik kasutamine on superkookide kasutamise peamised probleemid..

Kuidas saate supercookie eemaldada?

Superkokad on nagu filmi “Arnold Schwarzenegger” kiskjad. Neist lahti saada on peaaegu võimatu. Kuna need ei põhine teie veebibrauseril, ei kavatse tavaline küpsiste puhastaja neid töötada. Võimalik, et teie seadmes võiksid praegu olla superküpsised ja te ei tea seda isegi. Mis veelgi hullem, neid pole võimalik kõrvaldada, kui nad on oma tee sisse saanud.

Enda kaitsmine nende koletiste eest on üsna keeruline. See, kui seate brauseri seadetes „ei jälgi”, ei tee seda tööd. Incognito režiimis või privaatses režiimis minemine ei aita ka. Ainus viis neid vältida on minnes ainult krüptitud ühendustega veebisaitidele. Vähemalt teoreetiliselt saaksite superkokkidest vältida ainult HTTPS-i veebisaite külastades. Need on need, millel on SSL või TLS (Secure Socket Layer või Transport Layer Security) sertifikaadid.

Aga alternatiivid?

Superkokad on unikaalsed andmepaketid, mis sisestatakse ISP-võrgu tasemel HTTP-päringutele. Niisiis saab neid potentsiaalselt vältida, kui võrk suunab läbi erinevate kanalite. See kõlab keerulisemalt kui see tegelikult on.

Selle lihtsustamiseks võite kasutada VPN-i või virtuaalset privaatvõrku. VPN pakub krüptimist kogu võrgus ja loob turvalise tunneli andmete läbimiseks. Seega muutub ISP jälgimine võimatuks.

Veenduge, et saate VPN-i, mis pakub tugevat krüptimist, ja tulemüüri, mis blokeerib teie seadmesse saabuva soovimatu liikluse.

Kui kasutate versiooni, siis kindlasti loobuge jälgimisest. Pärast FCC uurimist on see valik nüüd Verizon’i kasutajate jaoks saadaval. Lisaks peavad nad superküpsiste jagamiseks teiste osapooltega küsima teie luba.

Ja kui te Verizonit ei kasuta, peate põhimõtteliselt ise oma selga jälgima. Krüptitud ühendused HTTPS-i veebisaitide või VPN-idega on parim, mida saate oma veebipõhise privaatsuse tagamiseks teha.

Peale selle võime vaid loota, et supertokikooke kasutavaid ettevõtteid saab tuua avalikkuse tähelepanu keskpunkti. Tõenäoliselt on nad pärast Verizonile trahvi saamist siiski ettevaatlikumaks muutunud. Nii et nende varjatud superkookide tegevused muutuvad veelgi tigedamaks ja kindlamaks.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map